До 100-річчя з дня народження великого українця Юліяна Мовчана
Юліан Мовчан народився 19 лютого 1913 року в заможній селянській родині в селі Зороків Черняхівського району на Житомирщині. Шкільну освіту здобував у Черняхівській школі та в школі ім. Тараса Шевченка на Мальованці в Житомирі. 1930-го року, аби не бути примусово вивезеним на Сибір, Мовчан таємно тікає до Харкова – тодішньої столиці України. Тут в 1932-37 роках він працює штатним літературним працівником кількох українських газет, одночасно закінчивши вечірній відділ Українського комуністичного інституту журналістики. У Харкові Ю.Мовчан познайомився з українським поетом В.Сосюрою. Але переконавшись, що в тих умовах журналіст не може вільно й незалежно висловлювати свої погляди, він вирішує поступити до медичного інституту, який закінчує у Львові. Від 1943-го до 1949-го року Юліан Мовчан працював як лікар у різних шпиталях України, Словаччини та Австрії. Переселившись до США 1949 року, підтвердивши лікарський диплом, Ю.Мовчан працював як практикуючий лікар у штатах Нью-Джерсі та Огайо. Одночасно з лікарською практикою Ю.Мовчан активно займався літературною діяльністю. Крім понад 1900 його статей, розміщених в різних газетах та журналах, ним було видано ряд книг: «Як лікувати себе та інших в наглих випадках» (Мюнхен, 1946), «Що варто б знати» (Канада, 1966), «Записки лікаря» (Аргентина,1982), «Незабутнє і непрощенне» (Аргентина, 1982), «Мої подорожі навколо світу» (США,1985), «Збірка оповідань» (США, 1988).Доктор Юліан Мовчан був членом української та американської медичних асоціацій та членом об’єднання українських письменників у вигнанні «Слово». Його ім’я занесено в 24 енциклопедії-довідники різних країн світу, зокрема, до міжнародної книги «Хто є хто серед інтелектуалів». Помер Юліан Мовчан 6 січня 2001 року в Детройті і похований на українському цвинтарі в Баунд-Бруці поблизу Нью-Йорка.
Час не послабив актуальності статей Юліяна Мовчана про Україну та українське життя. Невдовзі в одному з житомирських видавництв вийде однотомник творів Юліяна Мовчана.
Олександр БАТАНОВ,
педагог, племінник Юліяна Мовчана,
Житомир
Чудова публікація чи не так,завдячуючи пану Олександру, модератору статті,адміністрації сайту ми маєм нагоду отримати задоволення та дуже цінну для нас як історичну так й іншу інформацію, котра як пожива для нашого національного духу , повітря для української душі є життєвонеобхідною, важливою та вельми корисною. Чому я вважаю за необхідне розмірковувати саме так , а не як інакше? На своє запитання відповім також риторично та питально: “ЧОМУ ВІН БУВ ВИМУШЕНИЙ ВТІКАТИ ВІД КОМУНІСТИЧНОГО РЕЖИМУ ТА ОТРИМАТИ ТАВРО ЗРАДНИКА БАТЬКІВЩИНИ”? Він світило науки визнаний цивілізованим світом, і одномоментно ворог радянської влади! Чи кидають свою Батьківщину подібні йому таланти зазраз з передових країн світу на прикладі США чи Великобританії? Не кидають і не кидали . А чому патріот вимушений був шукати політичного і професійного притулку за межами своєї рідної землі?. Згадуєте Біблію : “Ніякий пророк не приймається в своїй Вітчизні…” Так оце саме і є класичний приклад нашого “щасливого комуністичного минулого”. Того минулого з яким вже понад майже чверть століття не можуть розпрощатись деякі редактори районних громадсько-політичних видань Житомирщини. Не вже мав рацію той мудрий українець визначивши пострадянське мислення не як ментальність , а як не виліковний діагноз стабільного стану психіки людини. СЛАВА УКРАЇНІ ! СЛАВА ГЕРОЯМ ! А ворогам що Господь визначить.Дякую за увагу.
Чудова публікація чи не так. Щира подяка як пану Олександру – автору статті , так і адміністрації сайту за об*єктивне , своєчасне та головне актуальне висвітлення події. Чому я так кажу , а тому що шпальти “Нового життя” не встигли випередити “Мою Черняхівщину” по даній темі і зе є залік на користь сайту. На мою думку ця інформація є доситть важливоюта цінною для формування адекватного і цілісного світогляду сучасного громадянина України. Як ота цілюща жива вода для нашого українського духу , пожива і повітря національної душі що сповнює нас звитягою та любов*ю до неньки України. Щорічно в теплу пору у рідному селі збираються нащадки Юліана Мовчана , щоб пам*янути свого відомого родича, і бетежить вже не одне десятиліття їх дуже болюче риторичне запитання. Чому з країни “щасливого комуністичного минулого ” довелось виїхати Юліану Мовчану , отримавши тавро зрадника батьківщини? Чому на чужинні будучи визнаним талантом, досягнувши вагомих успіхів в різних сферах науки та громадського життя він мучив свою багатостраждальну душу українського патріота? А може те “щасливе радянське минуле” і не є таким щасливим від котрого вже понад чверть століття не можуть позбавити свій мозок та серце деякі головні редактори районних громадсько-політичних часописів Житомирщини! Як дотепно зазначає народний депутат України в таких випадках є дві основні причини або розумова відсталість , або політична заангажованість , а ще гірше як обидві разом. Дякую за увагу!
Малашевич, не повторюйся! А Нове Життя давно вже не йде в ногу з часом. Немає коли…. за хвалебними одами нинішній владі.
Дякую, дуже слушне зауваження , обов*язково попрацюю над цим. А Ви могли б теж від займенника перейти до іменника , країна має знати своїх героїв як кажуть в лице і по імені.