Андріївська школа – наш рідний дім
Є різні свята – державні, професійні, сімейні….А День школи – це яке? Звісно, сімейне! Це коли всі разом, коли всім весело, коли всі щасливі, коли всі одне одним пишаються! Саме таким було свято в Андріївській ЗОШ І-ІІІ ступенів. Воно почалося спортивними змаганнями з гостями – учнями Селянщинського спортивного ліцею. Учасники змагались у веселих естафетах, настільному тенісі, вмінні грати в шахи й шашки.
А продовжилося дійство святковим концертом, на якому прозвучали пісні у виконанні учнів школи Марини Гаркавенко, Катерини Дзицюк, Владислава Філика, Вікторії Бондарчук , Єлизавети Шмідт та шкільного хору.
Усі отримали яскраві враження від танцю, який подарували присутнім учасники танцювального колективу «Перлина», та щирих вітальних слів від учнів початкової школи.
День школи – спільне свято всієї шкільної родини. Саме тому грамоти одержали кращі учні школи (за результатами районних олімпіад), медалі – переможці спортивних змагань, а солодкі подарунки – усі учасники змагань. Присутні на святі батьки, вчителі, учні мали незабутні враження від чудового свята.
У дружньому колі, зі співами, танцями, спортивною грою день пройшов, як одна мить. Але це свято не було б таким урочистим, якби не лунали привітання з уст шанованих гостей. Усіх присутніх вітали начальник відділу освіти Черняхівської районної державної адміністрації Григорій Сташенко, голова профспілки освітян Валентина Чернявська, методист відділу освіти Світлана Мац.
Але завжди з великим нетерпінням учні чекають зустрічі з депутатом обласної ради, генеральним директором ТОВ «Нива ЕКСПО» Андрієм Руденьким, адже вони закінчуються приємними сюрпризами. Усі учасники спортивних змагань отримали солодкі подарунки. А напередодні Нового року за сприяння депутата обласної ради Андрія Руденького у шкільну їдальню придбали електричну плиту, нові зручні стільці та столи. Усі вчителі, учні та їхні батьки дякують йому і бажають процвітання, миру та злагоди, успіхів і добробуту.
Олена ЮХИМЧУК
ЩОДО ІСТОРІЇ ШКОЛИ
Початок історії Андріївської школи тісно пов’язаний з існуванням на Андріївських землях німецької колонії. На відміну від українських селян, німецькі поселенці мали цілий ряд пільг від царського уряду. Тому і заснуванням школи село завдячує саме німцям-колоністам. Треба віддати їм належне – навчали вони не лише своїх дітей, а й охочих до знань дітей місцевих селян.
В 1866 році німецькими колоністами була заснована німецька національна школа для спільного користування, в якій з 1903 по 1907 роки навчав дітей учитель Адольф Дамшь, утримання якого обходилось у 70 карбованців. В школі на той час навчалось 43 хлопчики і 21 дівчинка.
За навчальним закладом було закріплено 6 десятин землі. Навчання розпочиналось з 1 вересня, інколи з 1 листопада, а то і грудня. Це було пов’язано з ходом сільськогосподарських робіт в селянських господарствах, де діти, як іноді і зараз, були важливими помічниками. А за відсутністю будь-яких соціальних пільг, на першому місці стояло питання виживання родини, а вже потім навчання. Та й держава не дуже переймалася рівнем освіти селянських дітей: маєте змогу утримувати школу – утримуйте, не маєте – ніхто вам не допоможе в цьому.
Після революції, коли затихло полум’я Громадянської війни і село стало повертатися до мирного життя, в 1924 році у 3-х класній школі, збудованій у 1921 році навчав дітей Ганис Решпольд Фридрихов, який проводив заняття на німецькій та російській мовах. Він мав тижневе навантаження від 36 до 42 годин. Крім школи займався лікнепом. Оплата праці становила 198 крб. у місяць. Заняття в школі на той час розпочинались з 15 грудня. Бачимо, що зв’язок освіти села з німцями-колоністами був досить тривалим.
З початком колгоспного періоду в історії села, не зважаючи на тяжкі часи, нестачу найнеобхіднішого, матеріальну скруту, освіту не було забуто. Так 5 жовтня 1924 року на зборах членів КНС с. Андріївка колонія, серед інших важливих питань розглядалося і питання про вступ колгоспної до хати-читальні та про обов’язкове відвідування школи дітьми членів КНС.