Найкращий юний історик України живе і навчається в Черняхові
Ми уже звикли до того, що коли в якійсь галузі знань, культури чи спорту спалахує нова зовсім юна «зірка», це значить, що вона є вихованкою престижного спеціалізованого, переважно столичного, навчального закладу. Але якщо мова — про десятикласницю Олену Юрченко, то це зовсім не так, бо її столиця — рідний Черняхів, її «колиска» — місцева гімназія.Саме цей навчальний заклад виховав абсолютного переможця ХХІІ Всеукраїнської олімпіади з історії.До такої перемоги Олена йшла кілька років. Ще у 8-му класі вона подолала всі чотири етапи Всеукраїнської олімпіади й стала переможницею. У 9-му — пройшла від шкільного до обласного етапів і лише скасування четвертого, всеукраїнського, не дозволило утвердитися в праві переможця, на що вона дуже сподівалася. Зате нинішнього року десятикласниця не лише довела, що серед юних знавців історії їй в Україні немає рівних, але й продемонструвала енциклопедичність своїх знань. Окрім першості в обласній олімпіаді з історії, Олена Юрченко отримала диплом І ступеня з географії, ІІ ступеня — з правознавства та англійської мови, а також диплом ІІІ ступеня з російської мови. Вона ж із початку навчального року брала участь у складі команд Черняхівського району і в ролі капітана в турнірах з історії, географії та правознавства, де разом із ровесниками посідала призові місця.
Говорячи про те, як ішла до нинішнього свого успіху, гімназистка розповідає:
— Я добре пам’ятаю, як виконувала завдання першого, шкільного, етапу. Мабуть, бажання проявити себе на повну силу додавало мені стимулу на наступних етапах.
А найперша наставниця Олени — вчителька Черняхівської гімназії Лариса Василівна Мазур — додає:
— Дівчина мала опрацювати велику кількість літератури і першоджерел: Геродота — батька історії як науки, монографії сучасних видатних істориків, ознайомитися з класичною школою Анналів. Я жартувала, що вона, напевно, читає уві сні. «Ні, — відповіла Оленка, — аж ніяк. Я читаю і вивчаю історію, щоб вийти зі сну. Я бачу вихід, тобто пробудження, лише в просвітленні й навчанні».
Зрозуміло, що таке розуміння філософії життя виховали в дитині її вчителі, наставники, батьки. Начальник відділу освіти Черняхівської райдержадміністрації Григорій Сташенко найщирішими словами характеризує Ларису Василівну Мазур:
— Це — надзвичайно високопрофесійний педагог, яка заради успіху своєї талановитої учениці готова працювати і під час відпустки, і у вихідні. Вона настільки віддана своїй справі й дітям, що було б дивним, якби отой ентузіазм не приніс чудового результату.
Олена і її наставниця їхали в Черкаси на четвертий етап Всеукраїнської олімпіади налаштовані на перемогу.
— Але, — розповідає педагог, — ми одразу навіть не могли повірити надзвичайно високим результатам Олени. У теоретичному турі, котрий вимагає грунтовного аналізу, різнопланового підходу до проблеми, вона проявила себе найкраще.
Сама ж найкращий юний історик України згадує про ті щасливі миті так:
— Це було шокуюче. Я багато разів переглядала протокол результатів і не вірила своїм очам. Це було просто неймовірно!
Уже сьогодні дівчина обрала собі фах політолога, отож розуміє, що знання історії законів розвитку цивілізації стане їй великою підмогою в утвердженні у професії.
— Кажуть, що історія — наука, в якій успіхів найчастіше досягають юнаки, а не дівчата. І що політологія, — беручи до уваги психологічні навантаження, вроджений суб’єктивізм і жіночу сентиментальність, — професія не для слабкої статі. Однак я, — наголошує Олена Юрченко, — хочу зламати цей стереотип.
Начальник відділу освіти райдержадміністрації розповідає: «Усіх наших самородків забирає Київ. Тих, хто перемагає на олімпіадах у 8-му класі, запрошують у столичні спеціалізовані ліцеї — при Політехнічному університеті та при Національному держуніверситеті ім. Т.Г.Шевченка. За останні роки там уже навчаються п’ятеро дітей із Черняхівщини. Оленка Юрченко, наша яскрава «зірочка», досягає вершин, навчаючись у Черняхівській гімназії, але всі ми впевнені, що з часом вона підкорить столичні університетські вершини».
http://zhytomyrschyna.zt.ua/