Не спалюйте опале листя та суху траву!
Осінь вступила в свої законні права. Настав час збирати врожаї з городів,та прибирати біля своїх будинків. Люди,не задумуючись про наслідки,спалюють опале листя та суху траву прямо перед будинками, на вулицях, в житлових кварталах, аби-де…
Мешканці містечка Черняхів не можуть відчинити вікна помешкань або ж просто висушити випрані речі. Дорослі та діти змушені дихати цим димом. Крім того, дим на довго зависає в повітрі, в результаті чого погіршується видимість на дорогах, що навіть призводить до ДТП. А найгірше те, що спалювання опалого листя несе чималу шкоду здоров’ю людини та природі.
Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бенз(а)пірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин.
На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.
Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.
Окрім безпосередньої впливу на здоров’ю людини, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:
- В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
- Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
- За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
- На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
- Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту.
- При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
- Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
- Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів, промисловості, регіонів.
- Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
- Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.
Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини.
Керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, статтями
16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», які забороняють спалювання листя, та ст. 77 ч. 1 Адміністративного кодексу України.
Отож,перш ніж робити подібні вчинки ,задумайтесь про наслідки!Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих .
Дуже вдячна за підняття такої важливої теми. Сподіваюсь, що і РДА, і селищна рада будуть реагувати на порушення права наданого ст. 50 Конституції України і вживатимуть відповідні міри! Дійсно потрібно, щоб вчителі, тренери реагували, адже ми доручаємо їм своїх дітей!
Підтримую Тетяну