Оцінювати кандидатів на посаду голів об’єднаних громад за їхніми вчинками, а не за обіцянками радить народний депутат Павло Дзюблик
І голосувати за тих, кого добре знаєте і в кому впевнені, а не за тих, хто обіцяє золоті гори. Вибір голови об’єднаної територіальної громади залежить від уподобань не дуже великої кількості людей, і ця обставина несе серйозні загрози.А якщо ще значний відсоток виборців вибори проігнорує, імовірність отримати замість лідера громади афериста, п’яницю, чийого-небудь ставленика або «порожнє місце» істотно зростає. Приклади невдалого вибору голів в уже сформованих ОТГ в Житомирській області є (на жаль). Як є і приклади (на щастя) вибору вельми вдалого. Ми про такі прикладах писали.
Через тиждень, 18 грудня, виборцям 22-х новостворених об’єднаних територіальних громад належить зробити вибір. Він повинен бути усвідомленим і відповідальним, оскільки практично всі рішення щодо життя й розвитку громади будуть прийматися на її рівні, а не в райцентрі, не в Житомирі і не в Києві. І грошей просити не буде звідки – все, що належить за делегованими повноваженнями, громада отримуватиме безпосередньо з Держбюджету, а решта – зароблятиме сама.
Але недосконалість виборчого законодавства залишає місце для маніпуляцій. Щоб їх виключити, потрібен серйозний громадський контроль за ходом виборчої кампанії, а головне – вибори не можна ігнорувати, інакше можна отримати лідера ОТГ, за якого ви не голосували.
Про це автор цієї замітки говорив із народним депутатом України Павлом Дзюбликом (66 виборчий округ).
На його думку, вибори голови ОТГ в один тур можуть привести на цей пост не тих, хто потрібен громаді.
– Згадаймо останні вибори мерів міст. Вони проходили в два тури, і це правильно: кандидат, який переміг у другому турі, спирається на серйозну електоральну підтримку. Адже до 2015 року, коли вибори проходили в один тур, мером міста міг стати кандидат, який набрав, скажімо, 15 відсотків голосів (якщо інші не набрали більше). Реально ж це могло скласти не більше півтора відсотки від населення міста. Тобто півтора відсотки жителів міста визначали, хто буде формувати політику його розвитку на найближчі п’ять років. А потім ті, хто вибори проігнорували, ламають руки-ноги на неосвітлених вулицях і клянуть за це поганого міського голову …
За словами Павла Дзюблика, до виборів голови ОТГ потрібно підходити дуже відповідально і вдумливо:
– Може бути і так: з’явиться звідкілясь «парашутист» (або ж місцевий) і почне розповідати – я вам це зроблю і це зроблю … І люди починають вірити, що дійсно зробить. Але варто вчитатися в передвиборні програми таких кандидатів-обіцялкіних, як стає очевидним, що для виконання їхніх пунктів у них просто немає повноважень! Але людям подобається. Я б порадив вибирати тих, кого добре знаєте, і оцінювати кандидатів за їхніми вчинками, а не обіцянкам. І – головне – обов’язково йти голосувати.
Раніше народний депутат Павло Дзюблік заявляв про те, що напередодні виборів в ОТГ місцеві адміністрації в ряді районів Житомирщини увімкнули адмінресурс.
Віктор БАКАЛЬЧУК