Сторінками історії Черняхівщини. Травень

Першого травня 1877 р. – двадцятип’ятирічного молодого науковця Миколу Павловича Дашкевича було затверджено в науковому званні магістра історії. ( джерело : Чуткий. А. Микола Дашкевич (1858 – 1908) / А. Чуткий. К.: «Темпора», 2008. – 528 с.)

DSC02814

Першого травня 1960 р. –  у виданні «Український Прометей» вийшла в світ стаття Ю. Мовчана – «Новий документ про хворобу та смерть Тараса Шевченка».

Першого  травня  1953 р. – каменотес головинського гарнітного кар’єру Т. Пилипчук перевиконав взяті на себе трудові зобов’язання і повідомив, що зобов’язанння виконано ним на 160%

Третього травня 1992 р. – народився Олександр Голяченко уродженець села Славів Черняхівського району солдат 95-ї окремої аеромобільної бригади Олександр Голяченко. Був смертельно поранений під Слов’янськом. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня та відзнакою «Народний Герой України» (посмертно).

Четвертого травня 1953 р. – в районі констатовано бурхливий розвиток бджільництва, пасіки перетворились на високоприбуткову галузь колгоспного сільгоспвиробництва, про те   ряді колгоспів та артілей Черняхівщини виникли проблеми з розвитком бджільництва, про що власне повідомлено в районній газеті «Колгоспник Черняхівщини» від 4 травня 1953 р.

П’ятого травня 1953 р. – в селах Черняхівського району відбулись покази кінофільмів  пропагандиського характеру, показ кінофільмів проводив кіномеханік Микола Чернявський та моторист Петро Красніков.

Шостого травня 1949 р. –  виконком районної ради депутатів трудящих та РК КП(б)У постановив прискорити та активізувати будівництво траси «народної  будови» Черняхів – Потіївка. Постановив розробити  подетальний  план-графік участі в цьому кожного колгоспу та артілі району. ( джерело: газета «Колгоспник черняхівщини № 39( 2815) за 15 травня 1949 р.)

Сьомого травня 1610 р. – в акті про відокремлення володінь Януша Острозького волості Вільської  від володінь Стефана Немирича вперше згадується с. Мокренщина. В цей період історії фактично відбувся розподіл сіл, що знаходились на території сучасного Черняхівського району між магнатами родини Острозьких та Немиричів , що було оформлено відповідним актом. Також в цей же час в письмових джерелах в перше зафіксована згадка про с. Селянщину, Зороків тощо.

Сьогомого травня 1918 р . – в с. Вільськ народився кавалер орденів Слави учасник Другої Світової війни Чайківський Петро Григорович.

Восьмого травня 1908 р. – відбувся великий післяреволюційний схід в с. Андріївка з питань перерозподілу земель.

Восьмого травня 1953 р. – в артілі ім. Ворошилова м. Черняхова створено кормово-добувну бригаду за якою було закріплено 272 га орної землі, 7 пар тягла, та відповідну кількість колгоспників. Як виявилось бригада повністю не справилась з покладеними на наї обов’язками.

Дев’ятого травня 1989 р. – рішенням районного виконавчого комітету Черняхівської районної ради народних депутатів в смт. Черняхові було відкрито районний краєзнавчий музей.

Десятого травня 1952 р. – виконком районної ради та РК КП(б)У постановили оголосити двомісячник дорожних робіт ( з 10 травня по 10 липня)До побудови дороги Черняхів – Потіївка були залученні всі без винятку колгоспи району. (джерело: газета «Колгоспник черняхівщини № 39 ( 2815) за 15 травня 1949 р.)

Одинадцятого травня 1919 р. – війська Соколовських знову оточують Радомишль і відповідно 25 травня  займають його, тут вони ледь не впіймали наркома держконтролю Скрипника.

Дванадцятого травня 1949 р. – Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 березня 1949 року вчительку Черняхівської середньої школи Марію Миколаївну Терещенко було нагороджено орденом Леніна та орденом Трудового червого прапора нагороджено вчителя Івашкевича Северьяна Тимофійовича. ( джерело: газета «Колгоспник черняхівщини № 38 ( 2814) за 12 травня 1949 р.)

З тринадцятого  травня 1889 р. –  Марія Юліївна Дворжицька почала викуповувати землі та інше рухоме і нерухоме майно землевласників Куровських в с. Новополі.

Тринадцятого травня 1953 р – відбулась 2 сесія 3 скликання Черняхівської районної ради депутатів трудящих в ході якої було обговорено ситуацію, що склалась в освіті Черняхівщини. Гостру дискусію провели між собою тодішній начальник відділу народної освіти Малинівський,  голова районної ради Д. Бондарчук, партійні керівники району і директори ряду шкіл.

Тринадцятого травня 1951 р.  – на стадіоні районного центру вібувся футбольний матч між командами черняхівської середньої школи та збірною смт. Черняхова. Мач закінчився з рахунком 3 : 0 на користь школярів.

Чотирнадцятого травня 1953 р. – газета «Колгоспник Черняхівщини»№39(3232) повідомила про факти масових крадіжок працівниками колективних господарств  колгоспного майна та порушень статутів колгоспів і артілей.  Так було викрито групу розкрадачів колгоспного добрива  на чолі з заступником голови артілі «Шлях Жовтня» с. Стирти  М. Стелі, куди входили бухгалтер А. Собченко, голова ревізійної комісії А. Кухнюк, комірник А. Грицанчук і мельник А. Кухнюк, подібні факти були виявлені і в інших господарствах, зокрема в селах: Селянщина, Андрієво- Українське та Троковичах.

П’ятнадцятого травня 1945 р. –  на підставі наказу ОблВНО № 201 виконком Черняхівської районної ради депутатів трудящих від 01. 06. 1945 р. утворив окремий відділ культурит та кіно Черняхівського району. ( В дію вступив 01.07.1945). Першим керівником новоствореної установи був Радчук П. В.

Шістнадцятого травня 1919 р. – озброєний загін отамана Соколовського, після зайняття більшовиками Радомишля, у березні 1919 р.,  розпочав наступ на повітове містечко, і визволив Радомишль від більшовиків. Разом з побратимами (чисельність постанських формувань досягала 8000) у березні 1919 р., після визволення  Радомишля від червоних окупантів , вони продовжують важку боротьбу.

Сімнадцятого травня 1899 р. – на підставі розпорядження Міністра внутрішніх справ Російської імперії «Штати сільської медицини Волинської губернії» в Черняхові почалась підготовка по створенню лікарської дільниці.

Вісімнадцятого травня 1953 р. – за безвідповідальне та халатне ставлення до побудови сільських клубів до дисциплінарної відповідальності було притягнуто голову артілі ім. Сталіна  товариша Бежевця.

Дев’ятнадцятого травня 1953 р. – в Центральну ощадну касу м. Черняхова пред’явлені облігації Державної позики розвитку народного господарства СРСР ( випуску 1951 р.)  на які випали виграші – один по 25 тис. крб., два по 10 тис. крб. і понад десять виграшів по 1 тис карбованців.

Двадцятого травня 1877 р. – Рада Імператорського Київського Університету Св. Володимира остаточно погодилась затвердити  кандидатуру М. Дашкевича на посаді доцента факультету історії загальної літератури вищого навчального закладу. ( джерело : Чуткий. А. Микола Дашкевич (1858 – 1908) / А. Чуткий. К.: «Темпора», 2008. – 528 с.)

Двадцять першого травня 1953 р. – розпочалось соц-змагання двох бригад колгоспу ім. Леніна с. Трокович, бригадирами яких були: Григорій Охримчук та Трохим Коротун.

Двадцять другого травня 1953 р. – за підсумками екзаменів в школах району виявлені значні недоліки в підготовці учнів та якості навчально- виховної роботи , так  у Високо- Українській середній школі ( директор Горкуша) в 10 класі з 46 учнів 6 було недопущено до екзаменів, а в Очеретянській семирічній школі письмову роботу з математики жоден учень не виконав на «5».

Двадцять третього травня 1953 р. – завершилось змагання двох колгоспів: артілі ім Ворошилова м. Черняхова  та артілі ім. Сталіна с. В. Горбаша, першість здобули черняхівці ( голова правління Слободенюк).

Двадцять четвертого травня 1933 р. – в Черняхівському районі під час Голодомору було проведено репресивні заходи щодо противників колективізації в с. Головино засуджено заступника сілського голови Трохима  Корнійчука, членів сільради: Гната Корнійчука, Івана Корнійчука Андрія Данилюка, та Павла Беземельного. Під час судового засідання виїзної сесії облсуду членів сільради засуджено до позбавлення волі терміном на два роки. Судові дії були також виконані щодо Щеніївської, Бабичівської, Щербинської сільрад та їх голів, покарано також низку керівників колгоспів району.

Двадцять п’ятого травня 1919 р. –  Дмитро знову вибив москалів із Радомишля. Гаслом повстанців було: “Не дамо, щоб ворог прийшов до Горбулева!” Двадцять п’ятого травня 1919 року повстанці повели новий добре спланований наступ на Радомисль і захопили його. Після цього Червона армія знову В. П. Євтушенка свідчать про його самобутній талант науковця-дослідника. Указом Президії Верховної Ради СРСР одинадцятого березня 1976 року його нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора, двадцять третого травня 1977 року — значком „Відмінник охорони здоров’я”, а 9 травня 1980 року присвоєно почесне звання „Заслужений лікар Української РСР”.відновила радянську владу у місті.

Двадцять шостого травня 1953 р. – черняхівський книжковий магазин поповнився новими книгами серед  них: «Короткий філософський словник», «Дев’ятий вал» І.  Еренбурга, «Стара фортеця» В. Беляєва та ін..

З двадцять сьомого  травня по четверте червня 1973 рр. – в парку відпочинку м. Житомира працювала виставка технічної творчості учнів Головинського  СПТУ – 2

Двадцять восьмого травня 1953 р. – для кращого обслуговування колгоспників які працювали на весняно-польових роботах, завідуючий відділом магазину№1 Черняхівського МСТ Гейфман виїжджав з товарами торгувати прямо в поле.  Заголом було продано товарів на суму понад 5 тис. карбованців.

Двадцять дев’ятого  травня 1953 р. – лектор обласного лекційного бюро, доцент Житомирського сільськогосподарського інституту Гупало в селах Черняхівського району прочитав лекцію «Про походження життя на землі»

Тридцятого травня 1945 р. – Черняхівською районною комісією в складі: секретаря РК КП(б)У Данькова М.П., голови райради Нестерчука В., начальника райвідділу НКВС Попона, зав. райвідділом освіти Ткача та секретаря виконкому Бовсунівської сільської раді було складено акт про не. що за час тимчасової окупації району, за даними свідків:

розстріляно – 835 чоловік;

повішено – 1 людина;

померло від знущань і допитів – 13 чол.; загинуло від бомб і снарядів – 31 чол.;

загинуло військовополонених 68 чол.;

вигнано в німецьке рабство (за словами) – 834 чол.;

вигнано в німецьке рабство за списками 1811 чол.;

притягалось до арештів і допитів – 108 чол.

Тридцять першого травня 1951 р. – Головинський кар’єр отримав серйозне замовлення від Московського Державного університету. На виготовлення скдадних полірованих деталей.

У травні 1904 року друзі та учні Миколи Павловича Дашкевича відмітили 30-річчя його професорської діяльності. На честь цієї дати було упорядковано збірник статей з літератури та історії. Та цензура вилучила з його статті окремих “неблагодійних” авторів і збірник вийшов друком лише в 1906 році. 1907 року Миколу Дашкевича обрано дійсним членом” Петербурзької Академії наук. Однак тяжка хвороба серця не дала вченому здійснити всі задуми. За його життя не було видано 3-томної “Історії Південної Русі”, великої монографії про творчість М. Лєрмонтова.

У травні 1923 року в Андріїві-Українському і Андріїві-Німецькому було зареєстровано громаду (ЕПО), де зазначено: «в Андріїві укр. 195 дворів, в них 1053 їдців з загальною площею землі 997,02 га. Андріїво – німецьке – 116 дворів, в них 618 їдців та 827, 10 га землі.»

Наприкінці травня 1941 року Юліан Мовчан проходить  на практику в одну з львівських клінік.

В травні 1944 року помер від ран  Герой Радянського Союзу, уродженець с. Троковичі Черняхівського району Михайло Ілліч Бакалов.

В травні 1630 року молодий Юрій Немирич відправляється до Нідерландів з ціллю продовження навчання в Лейденському університеті

У травні 1659 року, незважаючи на всі зусилля присутнього у Варшаві Юрія Немирича, Сейм Речі Посполитої більшістю голосів відмовляється від ратифікації ключових пунктів Гадяцького договору, зокрема й автономії Великого князівства Руського.

В травні 1937 року заробітна платня слюсарів на головинській фабриці ( кар’єрі) сягала 400 -450 радянських карбованця, бригадирів 600 – 700 крб., каменотеси отримували 500 – 700 крб. в місяць. За умов перевиконання плану не менше ніж на 150%. (газета комунар Черняхівщини № 61- 62 (758) за 1 травня 1937 р. В жовтні  1937 року стахановець Павлюк перевиконавши план заробив 1000 карбованців

В травні 1952 року в Черняхівському районі інтенсифікувався спортивний колгоспний рух. У 19 колгоспах нашого району створенні фізкультурні колективи добровільного товариства «Колгоспник» загальним числом понад 3400 чоловік. ( джерело: газета «Колгоспник черняхівщини № 44  ( 3131) за 29 травня 1952 р.)

 

 

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (3 голосів, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження...

Залишити коментар

Gallery
6 7 12 34
Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930