Як примусово виписати з будинку особу, яка в ньому не проживає?
Причини для примусової виписки можуть бути різноманітними, зокрема, якщо після розлучення одне із подружжя добровільно не знялось із реєстрації, при цьому проживає в іншому місці; також може бути покупка квартири, в якій приписані незнайомі особи; зустрічаються також випадки, коли власник квартири приписує до себе свого знайомого з метою допомогти, а потім з тих чи інших причин виникає необхідність примусово виписати цю особу та ін.
Часто власники квартири бояться, що зареєстровані особи можуть заявляти про якісь права на квартиру, зокрема перешкодити у її продажі.
У такому випадку слід розуміти, що тільки власник має право володіти, користуватися, та розпоряджатися квартирою. В той же час, інші зареєстровані особи мають лише право проживати у квартирі. Але слід врахувати, що хоча власник і може продати свою квартиру, важко знайти покупця, який погодиться купити квартиру де зареєстровані “сторонні” для нього особи.
Ну що ж, якщо у вас виникла необхідність виписати “сторонню” особу з квартири, то слід пам’ятати, що це можливо зробити винятково через суд. Якщо ж сталось так, що особу виписали без рішення суду, то така особа може звернутись до суду про скасування рішення про зняття з реєстраційного обліку місця проживання та поновлення реєстрації місця проживання.
Отже, навіть не намагайтесь виписати особу примусово поза судовим порядком, адже такі дії є незаконними та легко оспорюються.
Відповідно до ч. 2 ст. 405 Цивільного кодексу України, член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Відповідно до статті 72 Житлового Кодексу України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Стаття 71 Житлового кодексу передбачає збереження права користування житловим приміщенням у разі відсутності зареєстрованої в ньому особи строком, який не перевищує 6 місяців у наступних випадках тимчасової відсутності наймача або членів його сім’ї:
1) призову на строкову військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу, а також призову офіцерів із запасу на військову службу на строк до трьох років – протягом усього періоду проходження зазначеної військової служби; перебування на військовій службі прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби протягом перших п’яти років перебування на дійсній військовій службі;
2) тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв’язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, – протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання;
3) влаштування дитини (дітей) на виховання до родичів, опікуна чи піклувальника, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, заклад для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – протягом усього часу їх перебування у родичів, опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
4) якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) і членів її (їх) сім’ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках – до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;
5) виїзду у зв’язку з виконанням обов’язків опікуна чи піклувальника, наданням батькам-вихователям житлового будинку або багатокімнатної квартири для створення дитячого будинку сімейного типу – протягом усього часу виконання таких обов’язків;
6) влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей-інвалідів, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги – протягом усього часу перебування в них;
7) виїзду для лікування в лікувально-профілактичному закладі – протягом усього часу перебування в ньому;
8) взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі – протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї.
У випадках, передбачених пунктами 1-7 цієї статті, право користування жилим приміщенням зберігається за відсутнім протягом шести місяців з дня закінчення строку, зазначеного у відповідному пункті. Якщо наймач або члени його сім’ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору – судом.
Отже, для звернення до суду Вам необхідна професійно складена позовна заява, а також докази про відсутність особи за місцем реєстрації більше встановленого строку. Такими доказами можуть бути:
а) пояснення свідків ;
б) акти про відсутність члена сім’ї (для багатоквартирних будинків – складаються працівниками ЖЕКу чи ОСББ, для приватного сектору в містах – квартальними комітетами, для сільської місцевості – працівниками сільських чи селищних рад).
в) особисте листування (із якого вбачається, що особа дійсно мала намір змінити місце проживання);
г) інші письмові документи, зокрема:
– матеріали перевірок органів державної влади та місцевого самоврядування ( із яких вбачається, що особа відсутня за місцем проживання);
– довідки відділення поштового зв’язку (про те, що особа не отримувала поштові відправлення, які надходили на її ім’я).
По консультації, роз’яснення з правових питань звертайтеся до Черняхівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Черняхів, вул. Шевченка, 4, каб. 4 або тел. 4-82-38.