Чому черняхівську вулицю Урицького перейменували на вулицю Миколи Дашкевича?
Вулиця, яка не так давно носила ім’я Урицького, – одна з найдовших і найстаріших у Черняхові. Цією зеленою вулицею можна гарно прогулятися та порадувати своє око різною архітектурною тематикою, наприклад, круглим будинком.
Черняхівці називали її просто Урицькою. Багато з них і не знали, хто він – цей Урицький.
Мойсей Урицький – російський революційний і політичний діяч українсько-єврейського походження, відомий своєю діяльністю на посаді голови Петроградської надзвичайної комісії. Саме його звинувачують у початку масових репресій відносно супротивників нової влади, а також в особистій жорстокості. За деякими оцінками, кількість жертв, убитих за його наказом, становила не менше 5 тисяч осіб.
Микола ж Дашкевич – уродженець села Бежева Черняхівського району – один із найвідоміших наших земляків в Україні та й світі загалом. Дивно, що досі його іменем у нас не називали вулиці.
Микола Дашкевич – український літературознавець, історик, фольклорист. Учень Володимира Антоновича, професор Київського університету, академік Санкт-Петербурзької Академії наук.
Він досліджував творчість Шекспіра й Гете, Шіллера і Байрона, Пушкіна й Лермонтова, Гоголя та Котляревського. Доводив самобутність української літератури, її зв’язок із західноєвропейськими течіями і стилями. З історичних праць відомі його дослідження про становище козацтва в Україні тощо, уточнення хронології Галицько-Волинського літопису.
Незважаючи на велич постаті цього українця, дехто з черняхівців із повною серйозністю заявляв про те, що іменем Дашкевича варто називати вулиці лише в Бежеві. Коли ж ми нарешті навчимося цінувати своє, українське? Своїх видатних людей, своїх достойників?
Отож упевнена, що вулиця має носити ім’я на честь великої людини, яка зробила неймовірно багато для розвитку української й світової науки, літератури, культури.