Монетизація пільг відкладається і можлива лише за рішенням ОМС
14 березня Кабінет Міністрів України затвердив Порядок надання у готівковій формі пільг з оплати проїзду усіма видами міського, приміського та міжміського транспорту. Тобто, цей порядок передбачає можливість монетизувати пільгу на проїзд за рахунок коштів місцевого бюджету у разі прийняття такого рішення органом місцевого самоврядування. Також, Уряд схвалив Постанову, якою затвердив соціальну норму кількості поїздок усіма видами транспорту загального користування на міських та приміських маршрутах у розмірі 30 поїздок на місяць.
Дія Порядку поширюється на окремі категорії громадян, які мають право на пільгове перевезення відповідно до законів України, а саме на:
- осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1;
- учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 2;
- дітей віком від шести років, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою;
- учасників бойових дій;
- осіб, які отримали інвалідність внаслідок війни;
- дітей віком від шести років з багатодітних сімей;
- ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Держспецзв’язку;
- батьків військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби;
- осіб з інвалідністю І та ІІ груп, дітей з інвалідністю віком від шести років;
- реабілітованих осіб, які отримали інвалідність внаслідок репресій або є пенсіонерами.
Варто зауважити, що пенсіонери за віком до даного переліку не включені.
Розмір готівкової виплати затверджується обласними, Київською міською держадміністраціями та визначається шляхом множення з середньої вартості проїзду у міському комунальному транспорті в області (м. Києві) на 30 поїздок.
Якщо пільговик перебуває в громаді, де запроваджена монетизація пільгового проїзду, він сплачує повну вартість поїздки. Йому видається квиток, завірений посадовою особою транспортного підприємства зі штампом із зазначенням дати поїздки, назви населеного пункту. Відшкодування вартості проїзду таким пільговикам проводиться органом місцевого самоврядування за місцем перебування особи на обліку у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Зазначаємо, що до пільг, гарантованих державою, застосовується принцип екстериторіальності – їх дія розповсюджується на всю територію України.
Нагадаємо, Асоціація міст України під час розроблення Мінсоцполітики вищезазначеного проекту постанови офіційно висловила свою позицію (читати Лист АМУ). На думку Асоціації, впровадження монетизації пільги на проїзд в окремих містах та за рахунок коштів місцевих бюджетів реалізувати на практиці важко і недоцільно.
Позиція Асоціації міст України незмінна: АМУ виступає за впровадження механізму надання пільг з оплати проїзду у грошовій формі відразу на всій території України та за рахунок коштів державного бюджету.