Алгоритм визнання батьківства
Народження дитини у незареєстрованому шлюбі – часте явище, яке рано чи пізно породжує питання “як встановити батьківство”, “як записати дитину на прізвище батька” та інші. Консультанти сайту розкажуть, як узаконити стосунки такої дитини з рідним батьком.Згідно зі ст. 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Ніяких моральних та правових обмежень будь-які діти не знають. Права та обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державними органами реєстрації актів цивільного стану в установленому законом порядку. Це положення ст. 121 СК України, звичайно ж, стосується як дітей, народжених у шлюбі, так і дітей, народжених особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі (народжені поза шлюбом). Отже, визначення походження дитини є підставою виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини (дітей). Розділом ІІІ глави 12 Сімейного кодексу України (надалі – СК України) передбачений порядок визначення походження дитини, який можливо розподілити на визначення походження дитини, яка зачата і (або) народжена у шлюбі та визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою.
Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою, може відбуватися у добровільному порядку, а саме:
– за спільною заявою матері та батька дитини (ст. 126 СК України);
– у судовому порядку: якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (ст. 128 СК України), або є спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини (ст. 129 СК України), або встановлення факту батьківства (ст. 130 СК України).
Порядок визнання батьківства за спільною заявою матері та батька дитини. Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім, орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини. У разі якщо повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього неможливо, орган державної реєстрації актів цивільного стану повинен повідомити орган опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.
Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
Таким чином, у разі народження дитини жінкою, яка не перебуває у шлюбу з чоловіком, який є батьком дитини, а останній виявив бажання визнати своє батьківство відносно даної дитини, тобто бути записаним у свідоцтві про народження дитини батьком дитини, мають право подати до органів реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про визнання батьківства. У цьому випадку походження дитини проводиться в органах реєстрації актів цивільного стану без будь-яких попередніх процедур, зокрема судового розгляду. Спільна заява батьків може бути подана одночасно при здійсненні реєстрації народження дитини або після реєстрації народження, яка була проведена відповідно до вимог ст. 135 СК України. Заява про визнання батьківства може бути подана до органів реєстрації актів цивільного стану як за місцем проживання батьків, так і за місцем зберігання актового запису про народження.
У заяві батьки обов’язково повинні зазначити яке прізвище вони надають дитині. Відповідно до вимог ст.145 СК України дитині може бути присвоєно одне із прізвищ, які мають батьки, або може бути присвоєне подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ.
Необхідно зазначити, що визнати батьківство має право як чоловік, який не перебуває у шлюбі з матір’ю дитини, так і чоловік, який знаходиться у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою.
Визнання батьківства за рішенням суду, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (ст. 128 СК України). За відсутності спільної заяви матері та батька дитини, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
В яких випадках передбачено судовий порядок?
– відсутність зареєстрованого шлюбу;
– відмова батьків добровільно узаконити батьківство;
– смерть батька;
– відмова органів опіки у видачі згоди. Такий дозвіл запитується батьком у випадках, якщо мати дитини померла, недієздатна або пропала безвісті.
Хто може подати позов про визнання батьківства?
– матір’ю;
– опікуном, піклувальником дитини;
– особою, яка утримує та виховує дитину;
– самою дитиною, яка досягла повноліття;
– особою, яка вважає себе батьком дитини.
Чи визначені терміни процедури? Обмежень по термінах у законах немає, тому батьківство можна визначити завжди за життя дитини.
Які докази можуть бути використані?
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. А доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства.
Наприклад, фактами, які слугують доказами зв’язку матері і дитини з біологічним батьком можуть бути:
– спільне проживання;
– виховання дитини;
– придбання спільного майна;
– грошові перекази;
– листування, повідомлення;
– довідка про склад сім’ї;
– фотографії, відеозйомка;
– показання свідків.
Визнання батьківства за рішенням суду, якщо є спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини (ст. 129 СК України). Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред’явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
Встановлення факту батьківства за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства подається лише у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Заява про встановлення факту батьківства може бути подана:
– матір’ю;
– опікуном, піклувальником дитини;
– особою, яка утримує та виховує дитину;
– самою дитиною, яка досягла повноліття.
Дарина Павлова, начальник Черняхівського бюро правової допомоги Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
За консультаціями, роз’ясненнями з правових питань звертайтеся до Черняхівського бюро правової допомоги за адресою: смт Черняхів, вул. Шевченка, 4, каб. 4 або тел. 4-82-38, 0634104200.