Теплий Олексій: історія свята та прикмети

У передостанній день березня вся природа говорила, що наступила весна: сніг майже скрізь танув, птахи починали активно вити гнізда, сонце повертало на тепло. Тому починалися підготовчі весняні роботи, виконувалися обряди, повір’я, прикмети.Історія свята

Олексій народився у Римі у знатній родині. Одного разу в храмі йому привиділося, як помирає його мати, і її ховають. Він побажав вимолити у Бога її життя. Тому відрікся від будинку і майбутнього щасливого життя.

У вечір свого весілля він покинув отчий дім. Залишив батьків і молоду дружину в невіданні про свої плани. 17 років він провів у місті Едессі при храмі Пресвятої Богородиці, де щоночі молився і щодня просив милостиню.

Після того як людям відкрилося, що Алексій – чоловік Божий, вони стали почитати його. Незабаром преподобний таємно залишив місто. Доля розпорядилася так, що йому довелося повернутися в рідний дім. Але Олексій не відкрився рідним, а прикинувся простим бідним.

Батько, доброї душі людина, поселив його в сараї і наказав годувати з хазяйського стола. Але Алексій брав лише воду і хліб. Кожну ніч він проводив у молитві. Так минуло ще 17 років. Коли Алексій відчув, що скоро помре, написав про своє життя.

Православні звичаї дня

Православна церква в цей день вшановує пам’ять святого, який залишив слід як чистий, Божий чоловік. Молодим юнаком Олексій пішов з дому, присвятив себе служінню Господу, жив милостинею, стійко виносив позбавлення і холод. Незважаючи на те, що молодий чоловік не звик до важкого життя, він витримав всі випробування, за що отримав прізвисько в народі – Божий чоловік.

Святому Олексію молилися про теплій погоді, благополучному літо, урожай.

Народні прикмети та звичаї

Передостанній день березня часто видавався теплий, тому люди виносили на вулицю для загартовування картоплю, приготовану для посадки, готували і змащували віз, лагодили садовий і городній інвентар. Всю домашню роботу намагалися переробити протягом дня, так як увечері слід було зібратися разом за сімейним столом і проводити зиму.

Особливо шанувалася в цей день береза: збирали її нирки, так як вважалося, що в цей день вони володіють особливою цілющою силою. За вечерею було прийнято пригощатися напоєм із соку берези і меду, сама береза шанувалася як символ чистоти і світу.

У передостанній день березня рибалки займалися плетінням мереж для рибної ловлі. З готової мережею слід було обов’язково в цей же день вирушати на риболовлю, після цього мережа вважалася щасливою і в неї весь рік добре ловилася риба.

Господині в передостанній день першого місяця весни поспішали до відкритих водойм для того, щоб опустити у воду пряжу. Вважалося, що пряжа, яка полежить у день Олексія у воді, стає міцною.

До того ж, в тридцятий день березня вважався періодом активного танення снігів, тому господині збирали талу воду, відстоювали її використовували в домашніх потребах. Вода вважалася непростий, в ній мили голову, додавали в прання. Чоловіки поспішали в передостанній день березня на полювання, вважалося, що в цей день їм обов’язково пощастить.

Прикмети на погоду

Теплий тридцятий день березня віщувало урожайний рік.
А якщо погода була прохолодною, то весна стояла затяжна.
Активне танення снігів з великою кількістю води вказувало на хороший сінокіс і корм для худоби, а мала вода обіцяла поганий сінокіс.
Якщо до цього дня не з’являлися шпаки, то стояла погана погода.
Високо летять гуси віщували снігопади.

Про те, що зима остаточно підійшла до кінця, говорили сережки на ліщині, що з’явилися до передостаннім березневого дня.
Після Алексєєва дня сіяли мак, ячмінь, редиску. Це були перші посадки, тому день 30 березня служив своєрідним кордоном.

Іменинники 30 березня: Олександр, Олексій, Віктор, Гаврило, Макар, Павло.

https://ukr.media/

 

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки ніхто не голосував)
Завантаження...

Залишити коментар

Gallery
5 7 15 p1000148
Грудень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031