Що роблять на Старий Новий рік: звичаї святкування

Українці з 13 на 14 січня відзначають Щедрий вечір, або Василів день, а також день Маланки. Але що роблять на Старий Новий рік, адже народні звичаї свят переплелися. Що роблять на Старий Новий рік цікавить багатьох. Ця дата виникла через зміну літочислення – переходу з юліанського (старого стилю) на григоріанський календар,  Свято не вважається державним вихідним. Однак що роблять на Старий Новий рік сьогодні? Одні святкують його як другий Новий рік, аналогічний тому, який відзначають з 31 грудня на 1 січня. Інші зовсім ігнорують це свято. А ось віруючі люди, що роблять на Старий Новий рік, – закінчують в цей день Різдвяний піст. Для них це свято більш значущий, адже церква досі веде літочислення за старим стилем. Крім того, ця дата пов’язана ще з давніми традиціями і обрядами. Православна церква 13 січня вшановує святу Меланію римлянки (свято Маланки), а 14 січня – святого Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської.

Що роблять на Старий Новий рік

Традиція святкування Баби Маланки і Діда Василя збереглася здебільшого в селах Галичини і Буковини. Що роблять на Старий Новий рік в цих регіонах – влаштовують веселі масові гуляння, хлопці переодягаються в головних персонажів свята, козу, циган, журавля, ведмедя, кота і т.д. Так як пост залишився позаду, вранці 13 січня прийнято накривати щедрий стіл для гостей. Обов’язковою стравою повинна бути каша з пшона, щедро заправлена ​​маслом або салом.

Що роблять на Старий Новий рік ще: обов’язково готують м’ясні страви, віддаючи перевагу свинині. Оскільки Святий Василій є покровителем свинарів. Також дуже колоритна традиція, що роблять на Старий Новий рік, – 13 грудень пускають додому щедрувальників. Їх прийнято щедро обдаровувати солодощами, пирогами та грошима. Цей звичай привертає в будинок щастя, багатство і радість. Чи не впустити щедрувальників вважається великим гріхом, так можна накликати на себе клопоти. На ранок 14 січня, що роблять на Старий Новий рік, – хлопці ходять від хати до хати і посівають, щоб наступний рік був щедрим на урожай. Доброю прикметою вважається, якщо в цей ранок на поріг будинку першим ступить чоловік – на щастя. Якщо жінка – чекати клопоту. Саме тому 14 січня посівають хлопці. А ось щедрувати можуть як хлопці, так і дівчата, що роблять на Старий Новий рік з року в рік.

https://zhitomir-online.com/

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки ніхто не голосував)
Завантаження...

Залишити коментар

Gallery
7 14 21 27
Червень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930