Соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію

З 1 січня 2018 року далеко не всі громадяни, яким виповнилося 60 років, можуть піти на відпочинок і отримувати пенсію. Тим, хто досяг пенсійного віку, але не має відповідного стажу, пенсію не призначать. Вони можуть розраховувати лише на тимчасову соціальну допомогу.Соціальна допомога – це одна з основних форм підтримки суспільством осіб, чиє матеріальне становище не відповідає загальноприйнятому рівню забезпечення або є нижчим межі забезпеченості, визначеної законодавством. Державна допомога – це гарантований саме державою рівень матеріальної підтримки громадян (грошова виплата).

Призначення і виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Хто може розраховувати на тимчасову соціальну допомогу?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не отримала права на пенсійну виплату» право на допомогу має:

особа, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та не набула страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності у неї не менше 15 років страхового стажу.

Які документи потрібні для призначення тимчасової допомоги?

Особам, які досягли пенсійного віку, але не мають відповідного стажу, слід звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного проживання. Вони повинні написати заяву і додати такі документи:

– документ, що засвідчує особу пенсіонера, його місце проживання та ідентифікаційний код,

– довідку про страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера впродовж п’яти робочих днів),

– заповнити декларацію про доходи і майновий стан на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї (чоловіка, дружини) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.

У разі звернення до органів соціального захисту за місцем фактичного проживання, до заяви додається довідка про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту за зареєстрованим місцем проживання. Рішення про призначення допомоги приймається органом соціального захисту протягом 10 календарних днів з дня звернення.

На який розмір тимчасової допомоги можуть розраховувати пенсіонери?

Чітко визначеної суми державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, нема. У кожного вона буде різною і визначатиметься як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Тобто, максимальний розмір соціальних виплат пенсіонерам у 2018 році становить: з 1 січня 2018р. – 1373 грн, з 1 липня 2018 року – 1435 грн, з 1 грудня 2018 року – 1497 грн.

Приклад розрахунку допомоги.

Якщо середньомісячний середній дохід на одну особу становить, скажімо, 1000 грн, то соціальна допомога становитиме 373 грн (1373-1000). Коли в людини дохід на одного члена родини менший, для прикладу 500 грн, тоді соціальна допомога становитиме 873 грн (1373-500).

З якого часу виплачується тимчасова соціальна допомога пенсіонерам?

Тимчасова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку (60 років), якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.

Якщо звернення відбулося пізніше, тимчасова допомога призначається з дня звернення. Днем звернення вважається день реєстрації заяви з усіма необхідними документами.

Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.

Кому з пенсіонерів тимчасова допомога не призначається?

Далеко не всі пенсіонери, яким бракує страхового стажу для оформлення пенсії, можуть розраховувати на тимчасову фінансову допомогу від держави.

Соціальна допомога, згідно з законодавством, не призначається, якщо:

– особа отримує пенсію, скажімо, по інвалідності, працює або веде іншу діяльність, від якої отримує дохід,

– хтось з членів сім’ї (чоловік, дружина) протягом року перед зверненням по допомогу здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. грн,

– середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, тобто 1373 грн.

– під час вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані тощо),

– у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок), загальна площа якої перевищує 21 кв. м на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).

Утім, фінансова допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч деяким вищеперерахованим обмеженням за висновком комісії, якщо в складі сім’ї є людина з інвалідністю.

Рішення про призначення допомоги в таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Оскаржити рішення соціального захисту можна в органі виконавчої влади вищого рівня або у суді.

Коли виплату тимчасової допомоги можуть скасувати?

Якщо стане відомо, що отримувач допомоги приховав чи надав недостовірні дані про доходи та майновий стан, то виплату допомоги скасують.

Підставою для припинення виплат може бути:

–       якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, – з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти;

–       у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю – з місяця, в якому особа працевлаштувалася або зайнялася підприємницькою діяльністю;

–       у разі призначення пенсії – з дати її призначення;

–       у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон – з першого числа місяця, що настає за місяцем виїзду;

–       у разі смерті особи – з місяця, що настає за тим, у якому особа померла.

У разі неодержання тимчасової допомоги протягом шести місяців підряд її виплата тимчасово припиняється. Відновлення виплати допомоги проводиться з дня її тимчасового припинення, якщо за відповідний період особа мала право на її одержання, та за умови відсутності обставин для її припинення.

 За консультаціями, роз’ясненнями з правових питань звертайтеся до Черняхівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Черняхів, вул. Шевченка, 4,  каб. 4 або тел. 4-82-38, 0634104200.

 

 

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки ніхто не голосував)
Завантаження...

Залишити коментар

Gallery
2 15 23 25
Березень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031