Погода в Черняхові
Курс валют
Хмаринка тегів

Спадкове право: як здійснити процесуальне правонаступництво?

Щодо виплати соціальної допомоги дітям війни

До Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пенсіонерка Тамара Гуц (ім’я та прізвище змінені – прим. автора). За рішенням суду пенсійний фонд зобов’язали зробити перерахунок пенсії та виплатити недоотриманні гроші за попередній рік. Але за кілька місяців чоловік Тамари Михайлівни помер, так і не отримавши кошти за рішенням суду. Жінка поцікавилась, чи може вона після смерті чоловіка отримати гроші, які мали виплатити її чоловіку.

Фахівці Житомирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надали жінці юридичну консультацію з цього питання.

У даному випадку закон на боці таких спадкоємців. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

Згідно ст. 52 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується – по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Відповідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Тобто, право на отримання пенсійних (соціальних) виплат правонаступники мають лише у випадку, якщо така виплата була нарахована померлому або присуджена йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак не отримана померлим. В даному випадку судове рішення про нарахування соціальних виплат набрало законної сили за життя померлого, нарахування було проведено, тому право на отримання соціальних виплат підлягає спадкуванню.

Відповідно до ст. 52 КАС України  у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Із зазначеного вище слідує, що спадкоємець померлого стягувача може звернутися до суду із заявою про процесуальне правонаступництво. За результатами розгляду такої заяви суд має допустити процесуальне правонаступництво в адміністративній справі за позовом попереднього стягувача, замінивши сторону на його правонаступника.

Після набрання чинності копія судового рішення подається до Головного управління Державної казначейської служби України у відповідній області для перерахунку коштів на користь правонаступника стягувача.

За консультаціями, роз’ясненнями з правових питань звертайтеся до Черняхівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Черняхів, вул. Шевченка, 4,  каб. 4 або тел. 4-82-38.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки ніхто не голосував)
Loading...

Залишити коментар

Випадкове фото
4 25 26 27
Архів новин
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Вер    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Курс валют